Půjčení kol v Kaohsiungu – jak na to!

Jedním z nejrychleších a také nejpohodlnějších způsobů jak se přesouvat po městě je na kole. Proto jsme neváhali a ještě před plánovaným pořízením motorek jsme chtěli využít bicyklů, které jsou k zapůjčení skoro po celém Kaohsiungu za velmi příznivých podmínek. Samozřejmě bych tu o tom nepsal, kdyby v tom nebyl háček!

Už několikrát jsem si chtěl v různých světových metropolích půjčit kolo z veřejných stojanů, ale dodneška se mi to bohužel nepodařilo (ano, zrovna jsem prozradil, že tento příběh má dobrý konec). Většinou jsem narazil na absenci nějakého průkazu, který bych si musel složitě vyřizovat a celkově mi to za tu námahu nestálo. Jelikož ale na Taiwaně nějaký ten pátek budu, tak jsme se s Michalem a Honzou vydali zařídit si Taiwanské ID (něco na způsob občanky pro turisty, aby mohli využívat co nejvíce služeb jako místní). Hlavním důvodem, proč jsme si ID zařídili byla nutnost ho mít v případě koupě motorky (pokud už nemáte ARC). Tahle informace se nakonec ukázala jako nepravdivá – pro koupi motorky prostě musíte mít ARC, ale to je už zase jiný příběh 😉

Takže po tom co si zařídíte ID nebo ARC už stačí jen si pořídit iPass (dá se sehnat v podstatě všude) – takovou alternativu k OpenCard a máte vyhráno. Teda pokud umíte čínsky nebo máte dost intuice na to obsluhovat stojan pro půjčení kol. Obrázkový návod vám poradí dokonce i v angličtině, ale samotný terminál pro zvolení kola mluví pouze čínsky… Ještě než se ale pustíte do půjčování musíte si zaregistrovat iPass na svoje ID/ARC prostřednictvím webu city-bike. Tam vyplníte číslo ID/ARC a další požadované údaje, přijde vám ověřovací sms (nejlépe na taiwanské číslo) a můžete vyrazit na projížďku!

Musím ale přiznat, že i přes všechnu naši šikovnost prostě někdy technologie přestane poslouchat a když se k tomu přidá ještě pár zmatených místňáků může nastat celkem vtipná situace. Viz následující video, kde se mi nepodařilo na 2x půjčit kolo, protože prostě stojan si nedal říct a kolo neuvolnil. Klukům se to povedlo hnedka napoprvé, takže jsem trochu přidal na agresivitě a po minimálně 20 minutách se mi ho s trochou štěstí jsem nakonec slavil úspěch.

 


Posted

in

by

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..