Weligama je malá vesnička na jihu Srí Lanky. Turistická sezóna na jihu je až na podzim, takže jsem kromě místních byl ve vesnici téměř jediný. Hlavním lákadlem je, jako v mnoha dalších vesnicích na pobřeží, surfing. Vlny na jihu v Srpnu sice nejsou nic moc (krátká perioda, jsou malé a lámou se hrozně rychle), přesto místní na pláži aktivně půjčují surfy turistům a občas se někdo nechá ukecat a zkusí to.
I létě ma však Weligama co nabídnout. Z návštěvy mimo sezónu se může stát výhoda ve formě většího klidu, nižších cen a možnosti pozorovat tradiční život místních. Hlavním zdrojem obživy místních je rybaření. V moři, jen pár metrů od pláže, mají zaražené kůly do země, na které lezou z rybářskými pruty a chytají nic netušící obyvatele podmořského pobřeží.
Většina rybářů však každé ráno vyráží na loďce dále do moře a do sítí se snaží ulovit větší množství ryb. Výsledkem je, že ryby se ve vesnici a jejím okolí prodávají na každém kroku – přímo u pláže, u silnice i na velkém tržišti v centru. Lodiček na pobřeží je tolik, až člověk nabyde dojem, že každá rodina ve vesnici vlastní alespoň jednu.
Kvůli monzunovým dešťům je také v létě trochu špinavější moře, ale není to nic hrozného. Podobně jako v Thajsku to navíc znamená medúzy blíže pobřeží, což už vadit může. Překvapila mě však skupinka dětí, které v moři stály s kriketovými pálkami a klacky. Neustále něco pokřikovaly a divoce plácaly do vody. Při bližším zkoumání jsem zjistil, že loví právě medúzy nebo nějakou podobnou havěť, kterou poté moře vyplavuje na pláž.
K večeru přijde vhod wine store na náměstí, což není vinárna, jak by se mohlo na první pohled zdát. Na Srí Lance se běžně v obchodech alkohol prodávat nesmí, takže jej seženete jen ve speciálních obchodech. Těmi jsou právě wine story a prodává se v nichž všechno od tvrdého alkoholu až po pivo. Dokonce i to víno mají.
Místní však nejvíce pijí Arak, což je Srí Lanský kokosový rum a pivo. A přestože už je to nějaký ten pátek, co jsem naposledy šel do české hospůdky na točenou Plzeň, české geny jsem v sobě potlačit nedokázal a jedno jsem si dal.
Lion je místní pivo a buď už mám špatné návyky a zmatené chuťové buňky nebo vůbec není špatné a směle se může měřit s českými kolegy. Dokonce jsme slyšeli fámu, že pivovar založil Pilsner Urquell jako jejich dceřinou společnost, to se však nakonec nepotvrdilo. Přesto vychlazený Lion v tropický vedrech přijde vhod.
Napsat komentář