Australský sen: Co je pravda a co jsou kecy?

Báječná, tvrdá, slunečná, nebezpečná, ale hlavně jiná. O Austrálii koluje spoustu mýtů, polopravd a zaručených receptů, jak se dostat do ráje. Čemu věřit a co radši brát s rezervou?

Australský sen možná není pro vás

Tak především záleží, s čím do Austrálie vlastně jedete. Kdo se má mizerně u nás a myslí si, že našetří na letenku, odletí na druhou stranu světa a dostane se do ráje, tak těžce zadře. Ve městě, kde se maká, všichni chodí do fitka, surfovat nebo alespoň cvičit do parku se prostě povaleči, jehož vrchol blaha je otevřít si večer lahváče a čumět na bednu, prostě líbit nebude.

Australský sen na útesu
Paneláky tu prostě nejsou, zato stromy jo a mít za barákem oceán je úplně normální

Pro koho tedy Australský sen je?

Jestli ale máte co nabídnout, jste plní energie, máte chuť makat jak na sobě tak v práci, tak se pro vás Austrálie rájem stát může. Ráno vstát, na půl hoďky běhat do parku, na pár hodin do práce, kde místo zašívání se budete makat pro dobro firmy i osobního rozvoje, večer do fitka a k večeři barbecue na střeše s výhledem na moře. Pro někoho noční můra, pro někoho představa ideálního života.

A jestli umíte anglicky se vás nikdo ptát nebude. To je prostě samozřejmost. A ne jenom v Austrálii.

Jak na to rozhodně nejít

Nedávno jsem viděl video slečny stěžující si na úrověň školy v Sydney. Kdybych měl psát přímou reakci na ono video, asi by se článek hodil spíš na 1000 věcí co mě serou. Slečna se po střední škole rozhodla vycestovat a studovat v zahraničí. On je ale sakra rozdíl studovat na University of Sydney (u nás třeba ČVUT nebo většina fakult UK) nebo se přihlásit na nějakou soukromou pomocnou školu, zaplatit si titul a pár let se flákat (kolegové studující UJAK či VŠO mi hanlivé srovnání snad pro jednou prominou).

Jasně, většina zvířat se vás tu asi bude snažit zabít, ale některý jsou celkem fajn
Jasně, většina zvířat se vás tu asi bude snažit zabít, ale některý jsou celkem fajn

Jo, spousta škol stojí za prd, jako asi všude. V Sydney je to asi ještě umocněno tím, že získat studentské vízum (se kterým se dá pracovat na part-time) se dá poměrně snadno, kdežto pro získání pracovního víza musíte mít vzdělání či praxi v žádaném oboru, případně o vás musí mí zájem nějaká místní firma. Je to prostě o vás. Můžete sedět 12 hodin za pokladnou na zadku a nebo ten zadek taky můžete zvednout a jít za něčím lepším.

Závěrem

V Austrálii je spoustu příležitostí, ale ne pro povaleče. Získat práci není problém, přijít o ni taky ne. Představa teplého místečka na úřadě / ve státní správě některých studentů tolik potřebných oborů soukromek typu Literární akademie (kterou už naštěsí zrušili) je prostě zcestná.

Jsou tu i další rozdíly oproti životu v klídku střední Evropy. Například, když váš kamarád během polední siesty rozmazávajíc bačkorou pavouka na zdi prohlásí: „No, tak ten byl taky smrtelně jedovatej“. Na to se ale dá zvyknout a speciální bačkory na to taky potřeba nejsou.


Posted

in

by

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..