Po 12ti hodinovém letu, který nás stál dost sil, jsme i tak byli připraveni čelit víru velkoměsta, jakým Shanghai bezesporu je.
Rychle se po příletu prodrat davy nedočkavých turistů k imigraničnímu oddělení, vyplnit pár letištních „papírů“ a vzhůru do Sanghaie!
„Uf“ – to dusno Vás doslova praští! Zalapat po dechu a rozkoukat se kolem. Nutno upozornit, že jsme použili snad nejvíc nevhodný letištní východ, což nám značně pomotalo veškeré orientační smysly.
Cílem naší první minivýpravy v Sanghaji byla zastávka metra Luijazui, kde již byla domluvena naše čínská kamarádka Tiffa, které tímto mnohokrát, po stapodaseté, děkujeme. Teď byl pohyb po čínských čtvrtích mnohem snažší! Sama věděla, co její rodné město nabízí a kam nás prostě musí vzít.
Vyrazili jsme směr Yu Yuan Garden. Po náročné cestě jsme doplnily síly v jedné zdejší kavarně při řece Chuang-Pchu-t’iang. Vzhledem k naší poloze bylo potřeba se přes tuto rozsáhlou řeku dostat. Každý správný evropský turista by hledal most, ale každý správně informovaný evropský turista ví, že v Sanghaji mosty nenajde. Využili jsme tedy jednu z místních převozních (rádoby) lodí. Cena jízdenky byla příznivá.
Během plavby bylo možné shlédnout prakticky všechny památky, které stojí za to při návštěve Sanghaje shlédnout – počínaje Pearl Tower, Shanghai Tower a následně také The Bund. Díky naší aktivní průvodkyni jsme se do Yu Yuan Garden dostali velmi rychle a to svozem přes Uber.
Yu Yuan Garden nejsou jen zahrady, jak název napovídá, nýbrž kulturní kout celé Sanghaje. Bezesporu Vás zaujme místní gastronomie, která zde funguje obdobně jako u nás tzv. závodní jídelna nebo samoobsluha – zástupy hladových lidí, připravené plastové tácy, několik sektorů jídel, několik chutí, vůní,… A přesně to jsme také museli vyzkoušet. Ochutnali jsme pár vytipovaných kousků. Někomu chutnalo to, jinému ono. Ceny jsou zde o něco vyšší.
V nabídce jsou ale i klasické stánky s typickými místnimi pochoutkami a restaurace. Nesmíme zapomenout na obchůdky s oblečením, suvenýry a kdejakými cetkami. Přesně takovou atmosféru perfekně zocelí jedinečné čínské haly, kláštery, pavilóny, skalky, stromy a rybníky s barevnými rybkami.
Po takové výpravě jsme byli značně unavení a tak jsme se pomalu rozloučili a zamířili zpět směr letiště. Tentokrát jsme se nechali zlákat proslulým vlakem – Maglev, který překvapí průměrnou rychlostí az 350km/hod.
Napsat komentář