Písečan, Taiwan, Kaohsiung

Písečan aneb kousek Česka na Taiwanu

Co je Písečan?

Písečan je folklorní taneční, pěvecký a hudební soubor. Tančí v tradičních českých krojích za doprovodu tradiční české hudby. Takové, jakou známe především z vesnických veselek. Hudebníci hrají na housle, klarinety ale také na basu či dudy.

Písečan na Taiwanu předvádí tradiční české tance a hudbu
Písečan na Taiwanu předvádí tradiční české tance a hudbu

Písečan na Taiwanu?

O vystoupení souboru Písečan jsem se dozvěděl z Facebookové události. V Čechách bych nejspíš podobnou akci s klidným srdcem zmeškal. Po více než půl roce co jsem mimo Evropu to však byla skvělá příležitost si českou kulturu trochu připomenout. Navíc jsem se během akce setkal s dalšími krajany.

Jak to probíhalo?

Na vystoupení jsme dorazili chvíli po začátku. V téhle části Kaohsiungu jsem předtím nikdy nebyl. Finální dohledání místa tedy zabralo více času, než optimisticky tvrdila navigace.

Po zaparkování vedle značky „no entry, no motorcycles“ jsem si všiml dvojce kluků co obcházeli parkoviště s lístečky. Motorek tam ale stálo několik, tak jsem si řekl, že to bude ok. Vystoupení se konalo na Wenzao Ursuline University of Languages , kde stačilo projít přes kampus a už jsme byli na místě.

Chvíli jsme koukali na představení a postupně jsme začínali poznávat známé tváře. Nijak jsme se na setkání nedomlouvali. Kousek Česka na Taiwanu ve formě sboru Písečan však přitáhl spoustu Čechů, kteří tu žijí či studují.

Písečan na Taiwanu vystupoval po širým nebem
Písečan na Taiwanu vystupoval po širým nebem

Znovu jsem se také setkal s Vedoucím České ekonomické a kulturní kanceláře v Taipei Václavem Jílkem, který sbor Písečan na Taiwanu podpořil svou přítomností.

Stálo to za to?

Každopádně! Když jsem se vrátil na parkoviště pro motorku, lísteček jsem na ní našel. Naštěstí však šlo jen o varování (první ze tří), takže se vlastně nic nestalo.

I když nejste zrovna fandou tradičního českého folklóru, pokud budete mít podobnou akci poblíž, určitě na ni jděte. Není to jen o samotném vystoupení. Během akce se potkáte se spoustou lidí a popovídate si poměrně netradičně v rodném jazyce. V neposlední řadě pak můžete seznámit dalšími Čechy žijícími v zahraničí. Možná i ve vašem městě žije někdo s kým jste třeba ještě neměli čas nebo příležitost se potkat. Takže směle do toho!


Posted

in

by

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..