Prohlídka čajové továrny Dambatenne

Cestou zpět z Lipton’s Seat jsme projížděli čajovými planážemi a kolem továrny, ve které se čaj zpracovává. Továrna měla být zavřená a navíc probíhaly prezidentské volby, takže s prohlídkou jsme moc nepočítali. Koukáme na ni z okna naší dodávky a najednou nám to nedá. Ptáme se řidiče, jestli by jsme se přeci jenom nemohli podívat dovnitř.

image

Náš řidič odvětil, že se můžeme zkusit zeptat a zajel na parkoviště k továrně. Větší část továrny sice postrádala zaměstnance, průvodce jsme ale našli a po chvíli jsme měli prohlídku domluvenou (vstupné 250 rupií/osoba). Včetně ochutnávky čaje.

image

Tou jsme naši prohlídku začali a přestože nám čaj chutnal, víc nás zajímala jeho výroba a zpracování. Místní továrna vyprodukuje každý den kolem 15 tun čaje. Vše začíná sušením, které se odehrává ve velkých korytech, ze kterých na čajové lístky zespodu fouká vzduch.

image

Lístky se dále rozemelou na menší kousky. Tenhle proces probíhá v místnosti, kde jsou za sebou uspořádané stroje na mletí a třídění podle velikosti. Poslední stroj přímo navazuje na první a lístky často projdou i několika kolečky, než jsou dostatečně semlety.

image

Celá továrna je velmi stará a od jejího vzniku pravděpodobně nedošlo k vůbec žádné modernizaci. Stroje se pouze opravují ale nevyměňují. Vše stále probíhá tradičním způsobem.

image

Protože v této továrně se vyrábí výhradně černý čaj, po semletí se nechají všechny lístky ležet uprostřed místnosti na podlaze, kde probíhá fermentace. Nakonec se čaj setřídí podle hrubosti a zabalí do pytlů.

image

Odtud poté čaj putuje na burzu do Colomba, kde jej nakoupí distributoři, přidají do něj různé příměsy a prodávají pod vlastní značkou. Samotná továrna žádný distribuční řetězec nemá a vlastní čaj, určený ke přímé spotřebě, neprodává (s výjimkou vzorků, které je možné koupit na konci prohlídky).


Posted

in

by

Komentáře

3 komentáře: „Prohlídka čajové továrny Dambatenne“

  1. […] návštěvě čajové továrny jsme se vydali prozkoumat vodopád Bambarakanda. Nejvyšší vodopád na Srí Lance. S výškou […]

  2. […] nám nejdříve oznámil řidič dodávky, který nás přes den vezl na Lipton’s Seat, do čajové továrny a na vodopád Bambarakanda, takže jsme informaci nepovažovali úplně za důvěryhodnou a radši […]

  3. […] Když jsme projížděli kolem závory, výběrčí už byl na místě. Stačilo na něj ale zamávat, usmát se a vesele nás nechal odjet, bez toho aniž by chtěl zaplatit. Při sjíždění dolů jsme potkávali mnohem více vozidel, než při výjezdu nahoru, pročež jsme byli o to radši, že jsme vyrazili tak brzo a nemuseli se jim vyhýbat také cestou nahoru. Pod hřebenem jsme také navštívili čajovou továrnu. […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..