Výlet do Ayutthayi

Ačkoliv jsme byli po včerejším hledání způsobu dopravy na Srí Lanku, které se protáhlo do ranních hodin, velmi unaveni, budík ráno nekompromisně zavelel vstát brzy, abychom se stihli včas přesunout do historického města Ayutthaya, které bylo původním hlavním městem Thajska.

Jeli jsme třetí třídou dvouhodinového vlaku za 15 Báthů (asi 11 Kč), což se později ukázalo jako výborná volba. Nevyplnila se sice naše očekávání a nesetkali jsme se ve vlaku se slepicemi a ani jinými hospodářskými zvířaty, se kterými by domorodí thajci mířili na trh, překvapením ale bylo, když jsme zjistili, že vlaku chybí dveře, a to úmyslně. Cestu jsme si tedy zpestřili nakláněním se za jízdy z vlaku, což se sice může zdát jako špatný nápad, ale jelikož jel vlak pomalu, a neprojížděl kolem žádných překážek, nebylo to příliš nebezpečné.

image

Když jsme dorazili do Ayutthaye, už na nás čekalo několik „tuktukářů“ nabízejících celodenní dopravu po památkách ve městě. Nejdříve po nás jeden z nich chtěl 400 Báthů na osobu, ale po chvíli smlouvání nám nabídl studentskou slevu, po které nás jeho služby vyšly každého na 200 Báthů. Velkou roli v naší ceně prý hrál fakt, že jsme přijeli z Čech, protože češi se údajně stále usmívají. Cenu jsme tedy přijali a vydali se obdivovat polorozbořené chrámy.

První zastávkou byla však sloní farma nabízející vyjížďky na slonech a jejich krmení. Po chvíli smlouvání jsme se dostali na pro nás přijatelnou cenu, a tak se většina z nás pro krátkou vyjížďku rozhodla. Filip s Márou se navíc nechali i vyfotit s tygrem.

image

Dále jsme už ale doopravdy pokračovali zhlédnout památky, ze kterých nás nejvíce oslovila velká zlatá socha buddhy, a u které jsme byli přítomni (a vlastně i součástí) rituální výměny buddhova oranžového roucha.

image

Po buddhovi jsme ještě zamířili na trh na vodě, který měl probíhat na lodích. Cesta na trh, která již byla pěší, byla trochu dobrodružnější, protože se po ulicích potulovala spousta toulavých psů, z nichž někteří byli lehce agresivní. Cestu jsme však nakonec přežili ve zdraví. Zklamáním na trhu ovšem bylo, když jsme zjistili, že jsou lodě zakotvené a trh už se zavírá.

image

Plovoucí trh byl naší poslední zastávkou v  Ayutthaye. Po něm jsme se přesunuli zpět na vlakovou stanici a vrátili se do Bangkoku, ve kterém strávíme ještě 2 celé dny. Dorazili jsme do něj lehce po deváté večer a když jsme si chtěli vzít taxi zpět do hostelu (které je tu mimochodem extrémně levné), překvapilo nás, že nás nikdo nechce svézt, protože to bylo moc blízko. Museli jsme tedy jet metrem. Ach ti taxikáři!


Posted

in

by

Komentáře

Jeden komentář: „Výlet do Ayutthayi“

  1. […] Další chrámy a buddhové, včetně jednoho obrovského zlatého se nachází kousek od Bangkoku v Ayutthaye, kam jsme se zajeli podívat vlakem. […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..